אתם כאן: עמוד הבית חדשות חוק שוטף + 30, שנועד לסייע לעצמאים ולעסקים קטנים, עבר בקריאה טרומית‎

חוק שוטף + 30, שנועד לסייע לעצמאים ולעסקים קטנים, עבר בקריאה טרומית‎

המדינה, רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות יחוייבו לשלם לספקים בשוטף פלוס שלושים. חוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), יריב לוין (ליכוד) ואמנון כהן (ש"ס) עבר כעת בקריאה טרומית במליאה. לפני שלוש וחצי שנים הם הניחו את החוק לראשונה, נתקלו בהתנגדות עזה של האוצר, והמשיכו להיאבק על החוק. היום הוא הוצמד לחוק דומה ביזמת ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ושני החוקים עברו פה אחד במליאה.

חוק שוטף שלושים+הצעתה של יחימוביץ', שנוסחה בשיתוף עם לה"ב - ארגון העצמאיים והעסקים הקטנים והבינוניים, עלתה לדיון בועדת השרים לפני כחמישה חודשים, אך אז החליטה הועדה שלא לתמוך בה עקב התנגדות של שר האוצר יאיר לפיד.

הצעת חוק טרומית זו, מצטרפת ליוזמת ח"כ אראל מרגלית "לקבוצת רכישה לאשראי לעסקי קטנים" שעלתה בעבר ובהמשך לנתוני שפורסמו בסקר ZAP על הבעייתיות שיוצר התזרים עבור עסקים קטנים ובינוניים ומביא לסגירת רבים מהם.

יחימוביץ': "הצעת החוק נועדה לתקן מצב אבסורדי בו המדינה מתעמרת בספקים ובנותני שירותים - חברות ישראליות, עצמאיים ובעלי עסקים קטנים. לעיתים קרובות מדי, כשהממשלה רוכשת שירותים, היא משלמת חודשיים ואפילו שלושה אחרי ביצוע העסקה. הדבר פוגע מאוד בנותני השרותים, ויוצר מוסר תשלומים קלוקל המחלחל למשק כולו, ופוגע הן במגזר העסקי והן בכלכלת ישראל כולה." יחימוביץ' הוסיפה כי העובדה שההצעה עוברת סוף סוף את משוכת החקיקה, אחרי יותר משלוש שנות מאבק, מעידה כי יש להתעקש, לא להרפות, ולא לוותר על מאבק צודק משום סוג.

בחודשים האחרונים הוצף ברשת סרטון על נחיצותו של מוסר התשלומים, אשר נועד להגביר את הלחץ על האוצר לתמוך בחוק והופק ע"י מתנדביה של יחימוביץ' (ותודה ליוצרים כפיר ונונו, ירדן לויתן ואיתי לפיד).