אתם כאן: עמוד הבית מאמרים לפטר רק עובדים זוטרים ודרג ביניים - טעות שתפגע בעסק

לפטר רק עובדים זוטרים ודרג ביניים - טעות שתפגע בעסק

לעסקים אסור לנצל את המצב, מיתון והאטה בפעילות, להיפטר רק מעובדים פשוטים ודרג ביניים ולשמר רק את הכוכבים של הארגון - בטווח הארוך, הנזק יהיה גדול.

על פניו ובגלל שבמעבר לעבודה מרחוק, העובדים המצטיניים משפרים את הפוריות שלהם והזוטרים ודרג הביניים יורדים בביצועים - התשובה, לפטר ולשמר רק את העובדים המצטיינים. אולם, בחינה של ההשפעות לטווח ארוך מציגה נזקים אחרים.

כפי שמסבירה מרים שטילמן לבזובסקי, סמנכ"לית תפעול ומשנה למנכ"ל באלגוטק, "יש עבודות שהעובדים המעולים לא יהיו מוכנים לעשות, ושזה בזבוז זמן לתת להם לעשות אותן. בשביל זה יש חלוקה היררכית בין הצוותים. ברגע שהחלשים לא יעשו את העבודות האלה, אז מי יעשה אותן? בטווח הארוך, זה ישפיע לרעה על הארגון ועלול להביא להתפוררות ארגונית" (דהמרקר, 24/11/20). והנזק יכול להיות משמעותי והיות ו-"המחיר שאת משלמת על כך שאת לא מתקדמת עם החלשים והבינוניים בארגון הוא כבד, מפני שאף ארגון לא יכול להישען רק על 'סטארים'. זה לא קיים" (שם) וכפי שהוסבר למעלה.

כל זאת ומבלי לדבר על היכולת של עובדים זוטרים ודרג ביניים להתקדם ולהשתפר על-ידי חיכוך מתמיד בעובדים המצטיינים ואף חונכות יזומה ואפילו שיחות מסדרון ומטבחון שמהוות כר פורה להשבחת כוח האדם בעסק שלכם.

המרכז לעסקים קטנים

וכפי שמסביר פרופ' שי צפריר, ראש בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת חיפה, "אי־אפשר להחליף את כל העובדים הדרושים בסטארים בלבד, הארגון לא יעבוד ... הרבה פעמים העובדים החזקים לא יכולים לעבוד בלי העובדים האחרים. גם בחברות עם העובדים הטובים בשוק יש התפלגות נורמלית בין העובדים" (שם).

בסוף היום, מגפת הקורונה והמעבר לעבודה מרחוק או מהבית לא שינתה באופן מהותי את מארג כוח-האדם בעסק - העובדים המצטיינים ממשיכים לבלוט והאחרים לדשדש בבנוניות ולהסתמך על החיכוך והחונכות של העובדים המובילים. השאלה שכל בעל עסק ומנהל בארגון צריך לשאול את עצמו - האם בטווח הארוך אפשר לוותר על כוח האדם הממוצע ולהמשיך ולקיים את כל מטלות הארגון ורק בהתבסס על כוח האדם האיכותי?

התשובה נראה, היא שלילית ולכן גם בתקופת משבר חשוב לשמר לפחות חלק ממארג כוח האדם שלפני המגפה.