אתם כאן: עמוד הבית מאמרים הבלוף של דמי אבטלה לעצמאיים

הבלוף של דמי אבטלה לעצמאיים

אתחיל מהסוף - מחר (7.12) וועדת העבודה והרווחה של הכנסת תצביע ותעביר את חוק פנסיה חובה לעצמאים, לראשונה במדינת ישראל. במידה מסוימת - אירוע היסטורי.

vladimir beliakתחילתו של הסיפור לפני כשנה, עם כמה הצעות חוק פרטיות, אשר עסקו בפנסיה לציבור העצמאים בישראל. נושא בהחלט חשוב, כי הגיע הזמן שהמדינה תייצר מנגנון, אשר יאפשר לחצי מיליון עצמאים קיום בכבוד לאחר הפרישה.

ואז הגיע ח"כ צעיר ונמרץ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, ונזכר, כי במצע של מפלגתו, בפרק "עידוד תעסוקה והגברת צמיחה", בסעיף ד1, מופיע את המשפט הבא:
"נחוקק חוק דמי אבטלה לעצמאים, כדי לפרוס רשת ביטחון חברתית-כלכלית לעסקים קטנים". כידוע, שכירים בישראל מקבלים דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי. פולקמן לא התכוון לבזבז כספי המוסד הגירעוני על עצמאים והמציא מנגנון מהפכני, שלפיו עצמאי יקבל "דמי אבטלה" על חשבון...כספי הפנסיה של עצמו. כך גם תקציב המדינה לא "ייפגע", וגם מפלגתו של פולקמן תוכל להתהדר בהישג. גאוני.

אני זוכר כי כאשר ראיתי את המסמך לראשונה, כרואה חשבון לקח לי זמן לרדת לסוף דעתם של מחבריו, עד שהבנתי כי מדובר בעוד תרגיל פוליטי טיפוסי על חשבון העצמאים. פופוליטיקה קטנה במיטבה. אט אט הרעיון קרם עור וגידים, וערב פסח 2016 הפך למתווה הרשמי של משרד האוצר. אמנם במתווה הודה האוצר, כי "הפרשתם של עצמאים למוסד לביטוח לאומי מגלמת מרכיב אבטלה", אך גורלו של המרכיב הקסום נותר לוט בערפל והוצע כי עצמאי יקבל "סיוע במצב אבטלה" בגובה שליש מכספי הפנסיה שיצבור, בכפוף למגבלות בחוק.

ארגוני העצמאים המשיכו להתנגד, אך המתווה הפך לחלק מחוק ההסדרים והגיע לדיונים בוועדת העבודה והרווחה. כאן התברר, כי באוצר ובכולנו מוכנים ללכת כברת דרך משמעותית מאוד לטובת העצמאים, רק אם המונח "אבטלה" יישאר חלק מהחוק. מדוע? כי אתם כבר מכירים את המשפט מסעיף ד1 במצע של כולנו: "נחוקק חוק דמי אבטלה לעצמאים, כדי לפרוס רשת ביטחון חברתית-כלכלית לעסקים קטנים".

במהלך הדיונים הסכים הדרג המקצועי של האוצר, כי באופן מהותי לא מדובר ב"אבטלה", וכי זו סימנטיקה בלבד. אפילו חברו של פולקמן לסיעה ח"כ אלי כהן אמר בשבוע שעבר בפה מלא כי יש לשנות את המינוח. אז אמר.

הפיצוץ הגיע במהלך הישיבה אתמול. ח"כ פורר מישראל ביתנו הציע בהלצה לשנות את המינוח ל"אבטללה", כדי להדגיש כי אין כאן שום פתרון לנושא של דמי אבטלה לעצמאים. בתגובה נציג האוצר הדגיש, כי לדעתם לא מדובר באבטלה, וכי הם לא פוסלים התדיינות עתידית לאחר אישור חוק הפנסיה.

בינתיים ח"כ פולקמן הצטרף לדיון ושמע את נציג לה"ב מבקש לאפשר לעצמאים למשוך את הסיוע במקרה של סגירת עסק, בדומה לפיצויים של שכירים, בתשלום אחד, ולא בשלוש פעימות. תגובתו של פולקמן הייתה מאוד נסערת. פולקמן התפרץ לכיוון נציגי העצמאים (שאנוכי, כנציג "עצמאים עושים שינוי", היה ביניהם) בגסות רוח ובצעקות: "לא יעזור לכם!!!! אתם מנסים לעשות עלינו סיבוב!!! זה חלף אבטלה, והחוק הזה יעבור עם חלף אבטלה, גם אם יתהפך העולם!".

האמת? הופתעתי מהסגנון, אך בעיקר מהמסר עצמו. "סיבוב"? ברור כי מי שמנסה לעשות ועושה סיבוב, על גבו של ציבור העצמאים, זה פולקמן עצמו, מאחר והשארת המונח "אבטלה" בחוק הן מרמה את הציבור, והן קרוב לוודאי סותמת את הגולל על העברת חוק דמי אבטלה הוגנים ואמיתיים לעצמאים בעתיד הנראה לעין.

פולקמן מתוחכם. הוא יודע היטב, כי לא משנה איך המנגנון ייקרא בחוק: "דמי אבטלה", "חלף אבטלה" או "מצב אבטלה". המילה "אבטלה" תקבע את המציאות ותאפשר למפלגת כולנו כבר מחר להוציא הודעה כי הם חוקקו, בהתאם להבטחת הבחירות, "חוק דמי אבטלה לעצמאיים".

שלא נטעה - בחוק פנסיה חובה לעצמאים ישנם הרבה צעדים טובים וחשובים: מנגנון צבירת הפנסיה, הקטנת דמי ביטוח לאומי, אפשרות למשוך שליש מהכספים ללא מס במצב של סגירת עסק, וגם בגיל פרישה ללא סגירה פורמלית, זיכוי נוסף ממס בגובה חצי אחוז, ועוד.

אך למען הסר ספק, תדע כל אם עבריה לעצמאי או עצמאית בישראל, כי דמי אבטלה לעצמאים אין בו. וזה למרות ההכרזה הצפויה של מפלגת כולנו בימים הקרובים.

========

פורסם במקור בפייסבוק של ולדימיר בליאק, שותף במשרד רו"ח נוימרק