אתם כאן: עמוד הבית מדריכים התאמת אתר אינטרנט עסקי לטלפונים ניידים

התאמת אתר אינטרנט עסקי לטלפונים ניידים

האם אתר האינטרנט העסקי שלכם מותאם לתצוגה במכשירי טלפון ניידים ומעניק לגולש את התמורה שחיפש? מהרו לברר, אם לא - כנראה שאתם עומדים להפסיד כרבע מההזדמנויות העסקיות שלכם!

למה העסק שלכם עלול להפסיד הזדמנות עסקית?

גוגלגוגל הכריזה לאחרונה בבלוג מנהלי האתרים שלה, כי החל מחודש יוני 2014 לגולשים דרך טלפונים ניידים תוצג אזהרה בתוצאות החיפוש של גוגל על מעבר לאתר שאינו מותאם לגלישה בטלפון ובפרט ישאלו: "האם אתם רוצים לעבור לאתר?". אמנם, האזהרה מתייחסת רק לאתרים המפנים טלפונים ניידים לעמוד הבית - אולם זהו המצב במרבית אתרי האינטרנט שאינם מותאמים לגלישה מטלפונים.

מדיניות חדשה זו תוחל תחילה בארה"ב ובהמשך לשאר העולם ונובעת מרצונה של גוגל לספק תוצאות חיפוש איכותית למשתמשי מנוע החיפוש שלה וגם אם הם גולשים דרך טלפונים ניידים ולאו דווקא ממחשב שולחני. כפי שגוגל עצמה רושמת, "היינו רוצים לחסוך מהמשתמשים שלנו תסכול ממעבר לעמודי נחיתה לא רלבנטיים ...".

אז ייתכן כי עד היום השקעתם משאבים רבים בקידום טבעי (הידוע גם בשם SEO) והצלחתם למצב את אתר האינטרנט העסק שלכם בראש תוצאות החיפוש של גוגל. אבל אם טרם השקעתם באתר אינטרנט מותאם לטלפונים ניידים - השקעתם עלולה לרדת לטמיון. חשוב לזכור וגם אם יהיו שיטענו כי השינוי יגיע לישראל בעוד זמן רב, הרי שיתרונו של אתר אינטרנט שהוא נגיש מכל העולם הזדמנויות עסקיות יכולות להגיע גם מגולשים מזדמנים לאו דווקא מישראל.

למה בעצם נתייחס לגולשים מטלפונים ניידים?

השימוש במכשירים ניידים בכלל וטלפונים ניידים בפרט הופך נפוץ בקרב אוכלוסיית הגולשים בשנים האחרונות.

טלפונים ניידיםאתר SmartInsights פרסם מחקר המתייחס לשנת 2013 מציג השוואה בין הרבעון האחרון של שנת 2012 ושנת 2013 והמדגיש את קצב גידול חשיפה ושימוש בטלפונים ניידים ולעומת מחשבי שולחן ואפילו טאבלטים.

מתוך הנתונים עולה קצב גידול חשיפה למכשירים ניידים (טאבלטים וטלפונים) של כמעט 32% בשנה וזאת על פי עליה מנתח של 18.38% בשנת 2012 לרמה של 26.79% בשנת 2013. גם אם נבודד רק את הטלפונים הניידים מנתח של 8.83% ברבעון רביעי לשנת 2012 ועד לנתח של 12.21% ברבעון הרביעי של שנת 2013 - עליה של כמעט 28%!

כלומר, במקרה שאתר האינטרנט שלכם אינו מותאם למכשירים ניידים ובפרט טלפונים ניידים - אתם עלולים לאבד בין רבע לשליש מההזדמנויות העסקיות שלכם. יתר על כן, אם השקעתם בעבר במיצוב אתר האינטרנט בתוצאות החיפוש וכדי להגיע לחשיפה מרבית - הרי שכעת השקעה זו צפויה לרדת לטימיון ולפחות ברבע מהמקרים.

המגמות העולמיות ברורות ומתחזוקת וגם נתוני השימוש והגלישה בישראל חד-משמעיים לעניין זה. אתר מאקו פרסם את נתוני "ועדת המדרוג לגלישה באינטרנט" לשנת 2012 ולפיהם 46% מהישראלים גולשים דרך מכשירים ניידים וטלפונים. אם כי חשוב לציין כי אחוזי הגלישה דרך מחשבים שולחניים עדין גבוהים ועומדים על כ91% ובמגמת ירידה פחותה מזו העולמית.

חיפוש מידע ומסחר דרך טלפונים ניידים

אתרי סחר אלקטרונימגמת העליה בשימוש במכשירים ניידים מורגשת בפרט ודווקא באתרי סחר אלקטרוניים ולכן יכולה להיות משמעותית יותר עבור אתר האינטרנט של העסק שלכם. בחינה של השינוי במגמת השימוש באתרי הסחר האלקטרוני הגדולים באולם מציג נתונים חד-משמעיים.

נכון לשנת 2012 ועבור בריטניה (כאמור ובהתאם לנתוני הגידול לשנים 2013 ו-2014, סביר כי המגמה רק התחזקה ולא נחלשה), אתר הסחר האלקטרוני Amazon חווה גידול של 87% בשימוש במכשירים ניידים; אתרה של APPLE גידול של 75%; אתר רשת הסופרים TESCO גידול של 49% ואתרים אחרים גידול של 80% ומעלה.

אתר Mobify מציג נתוני שימוש הגולשים המשפיעים באופן ישיר על ההזדמנויות העסקיות שלכם דרך רשת האינטרנט ובפרט מכשירים ניידים וטלפונים - 

  1. נכון לשנת 2013, 15% מתנועת הגולשים הנה דרך מכשירים ניידים.
  2. אין גודל מסך, שנתח השוק שלו גדול מ-20%.
  3. ערך המותג, בעיני 61% מהגולשים, גדל בהנתן נגישות נוחה לאתר האינטרנט דרך טלפון נייד.
  4. בזמן הקניות 60% מהקונים משתמשים במכשירים ניידים להשוואת מחירים ובירור מידע. 50% מהם עושים בו שימוש בטרם הגעתם לחנות עצמה.
  5. נתח מדהים של 90% מהגולשים, עוברים בין מכשירים (מחשב שולחני, טאבלט, טלפון נייד וכו') בתהליך השגת היעד - למשל איתור המוצר והשלמת הרכישה, פניה למידע וכו'.
  6. הנגישות דרך מכשירים ניידים קריטית להשלמת משימות ומשום שמשתמשי טאבלטים, נוטים להוציא כ-50% יותר מאשר משתמשי מחשבים שולחניים ומעל 25% מהודעות הדואר-האלקטרוני נפתחות דרך טלפונים ניידים ומעל 10% דרך טאבלטים.
  7. מעל 25% מהחיפוש ברשת, מקורו בטלפונים ניידים.

אז מה לעשות?

אם השתכנעתם כי ההכרזה של גוגל יכולה להשפיע על ניצול העסק שלכם את רשת האינטרנט, עולה השאלה - מה לעשות כעת?

הפעולה החשובה והיסודית ביותר - בחנו את התאמת אתר האינטרנט שלכם למכשירים ניידים וטלפונים בפרט. אם התשובה שלילית, חשוב לנקוט בסדרת הפעולות הבאה ועל פי סדר העדיפות - 

  1. בחנו אפשרות התאמה מלאה של האתר למכשירים ניידים - יאפשר חווית גלישה מלאה ללקוח, איתור מידע, חיבור למותג, יצירת לידים ותמורה. במקרה כזה, מומלץ על אימוץ תשתית "תגובתית" (Responsive) המתאימה את האתר למגוון מכשירים, דפדפנים, סוגי מסך וכו'.
  2. התאמת עמודי נחיתה נבחרים לתצואה במכשירים ניידים - איתור עמודים קריטיים באתר והתאמה נקודתית שלהם לגלישה במכשירים ניידים.
  3. שימוש ביישום צד ג' להתאמת האתר למכשירים ניידים - קיימים מספר יישומי צד ג' המאפשרים הפניית זמן-אמת של הגולש לאתר המותאם אוטומטית למכשיר. חסרון יישום זה הוא בהעדר עיצוב והתאמה מלאים וכמובן תלות בשרותי הספק.

בכל מקרה, מומלץ לבצע בחינה כוללת של הצרכים הטכנולוגים של העסק, המיתוג והמיצוב שלו והשפעתו על הנוכחות הרשתית שלו. לשם כך, תוכלו לעיין ברשימת המלצות להתאמת אתרם לשיווק רשתי או להעזר בשרותי הייעוץ האסטרטגי של AhoyIT הנועד בדיוק למקרים כאלו.

AhoyITעקבו אחרי AhoyIT בגוגל+