אתם כאן: עמוד הבית חדשות מס ערך מוסך עולה לשיעור של 17%

מס ערך מוסך עולה לשיעור של 17%

ממשלת ישראל, מעלה את שיעור המע"מ ל-17% וזאת כנראה החל מה-1 באוגוסט הקרוב וזאת, בנוסף למהלך קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה.

מע"מ 17בנוסף, רשות המיסים תתוגבר במאות עובדים נוספים ואשר מרביתם יתווספו למערך האכיפה והגביה של הרשות וזאת במאמץ להגדיל את אחוז הגביה בפועל של המיסים. כאמור, העסקים הקטנים והבינוניים בישראל לא יהנו "מתספורת" חבות המס שלהם וזאת בדומה למספר תאגידי ענק בינלאומי שזכו להנחה של כ-70% בחוב שלהם למדינה והגביה של תשלומי המס שלהם אף תעלה.

כך, נוצר מצב שבו מגזר העסקים הקטנים והבינוניים ממן את הטבות המס לתאגידי הענק הבין-לאומיים וזאת בעלות של מילארדי שקלים. כאמור, הודיע שר האוצר שטייניץ על הורדת שיעור המס לרווחים הכלואים לכ-6-12% שיניבו הכנסה של כחמישה מליארד ש"ח ובהתבסס על רווחים כלואים של כמאה מילארד ש"ח. וכפי שמנתח מומחה מס בכיר, "על כל שקל שייגבה המדינה יוצאת מופסדת, כיוון שהיא מבקשת כיום מס חברות מופחת במקום מס מלא שהייתה מקבלת אם הייתה קצת סבלנית. המדינה לקחה פה הלוואה בזול " (גלובס, אלה לוי וינריב, 19.6.2012) - כלומר, הפסד הכנסה ממיסוי של כ-20 מילארד ש"ח. שהם, במקרה או שלא, סדר גודל החוסר בגביה עליו מתלונן משרד האוצר.

מעבר לכך, יעלו מוצרי תשתית נוספים כגון התייקרות הדלק בחצי שקל לליטר וכו'.

בכך, מגדילה המדינה את העומס על מגזר העסקים הקטנים והבינוניים בתקופה של מיתון ומחנק אשראי קשה.

במערכת הפוליטית, הגיב בביקורת לגזרות המתוכננות ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הבהיר כי "הממשלה צריכה לעשות צעדים מדודים כשמדובר בפגיעה במעמד הביניים ובשכבות החלשות. אנו חפצים בהמשך היציבות של הכלכלה הישראלית אך גם בחברה איתנה שתהיה מסוגלת לסגור את החודש ולשרוד כלכלית. פגיעה קשה נוספת בחלקים החלשים יותר של החברה עלולה למוטט אותה ולכן כל צעד חייב להיות מחושב הן כלכלית והן מבחינה חברתית" ויו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "נתניהו הישן והרע חזר, ואזרחי ישראל ישלמו על כך ביוקר. רה"מ בדרך לפירוק מעמד הביניים וריסוקו, והעמקה מסוכנת של הפערים בין עניים ועשירים. עוד מאותה מדיניות הרסנית של העשור השחור שעברנו. קיצוץ רוחבי של מיליארד שקל פירושו להוריד על הברכיים את מעמד הביניים שיידרש לממן מכיסו את הבריאות, החינוך, ביטחון הפנים, השלטון המקומי, ואת כל רכיבי חייו. את הבור העמוק בתקציב יצר נתניהו במו ידיו כשהפחית באופן פראי מיסים צודקים לעשירים, וכעת הוא מטיל מע"מ - מס אכזרי, לא צודק ולא חכם החל גם על העניים ביותר" (כיכר השבת, חזקי שטרן 24,7,12ן).