אתם כאן: עמוד הבית מאמרים פייסבוק או פייסבוט?

פייסבוק או פייסבוט?

הבוטים לוחצים על מודעות שלכם ואתם משלמים ופייסבוק הופכת לפייסבוט: מעל לחמש-עשרה מיליון חשבונות רובוטיים פועלים ברשת החברתית פייסבוק ומייצרים מעל 80% מהלחיצות על מודעות הטקסט בהם מפרסמים עסקים קטנים ובינוניים. כך, שבפועל יעילות החשיפה לפרסום בפייסבוק יורדת אל מתחת ל-20% וזאת למרות שהתשלום עבור מסע הפרסום יהיה לכלל הלחיצות.

facebookפייסבוק הנפיקה עצמה לפני תקופה קצרה בבורסה האמריקנית לפי ערך של כמאה מילארד דולר וזאת בהתבסס על הערכת הכלכלים כי בהתבסס על קהל משתמשים השואף למילארד משתמשים, יהיה זה הגיוני להניח כי תשתיות הפרסום שלה יאפשרו למנף כל אחד מהם לרווח גולמי של כמה עשרות סנטים - אשר משמעותם רווח נקי של מילארדים רבים בשנים (ראו Mashable).

מאז, חווה המניה צניחה חופשית של עשרות אחוזים - מדוע?

הת'ר קלי מאתר CNN מציגה ניתוח של דוח SEC מטעם חברת פייסבוק ובו מוצג נתון הגורס כי כ-83 מיליון חשבונות פייסבוק הם כפולים או מזוייפים ובכך מהווים כ-8.7% מסך כלל 955 מיליון המשתמשים הרשומים ברשת החברתית כיום (Cnn, 3.8.12). עובדה זו, מסביר רוברט רוברט קרינגלי מאתר InfoWorld, מראה כי "... מתוכם כ-15 מיליון חשבונות רובוטים המשמשים לפעולות ספאמ (Spam), רוגלות (Malware) והונאות לחיצה על מודעות (Click Fraud) ... חשבונות אלו סייעו לקידום והשגת Like'ים לעמודי פייסבוק של עסקים קטנים ...".

Source: Shugashug Blog

הבעיה, עם החשבונות הללו מתמקדת דווקא במערכת הפרסום של פייסבוק ואשר על בסיסה הונפקה החברה בערך שיא כאמור. קרינגלי מביא מספר דוגמאות לעסקים קטנים ועמודי תוכן פשוטים שזכו לתהודה גדולה וזאת בהתבסס על: "... לחיצות מזוייפות על המודעות שפרסמו ברשת פייסבוק ... כארבע מתוך חמש לחיצות נבעו, כנראה, מרובוטים (Bots) ולא משתמשים אנושיים ...". כתוצאה מכך, נוצר מצב שבו "... פייסבוק דרשה תשלום עבור לחיצות על מודעות, אולם רק כ-20% נרשמו כצופים בפועל בעמוד היעד בפייסבוק ...". בעקבות כך, בוצעה מעקב מדוייק וממנו עלה כי "... 80% מהלחיצות היו יוזמות על ידי רובוטים ..." (אתר InfoWorld, 3.8.12 ולניתוח אחד המקרים שפורסם כבלוג ברשת פייסבוק עצמה והוסר).

קרינגלי גם מקפיד לציין כי תופעת הרובוטים נפוצה גם ברשתות כמו טוויטר, גוגל+ ואחרות וכן כי ידוע כי פייסבוק עושה מאמצים למגר את התופעה! אולם, עבור בעלי העסקים הקטנים והעוסקים הזעירים המנסים לפרסם עצמם ברשת פייסבוק - נתון של 20% יעילות בלבד למסע פרסום בעלות של אלפי ועשרות אלפי ש"ח יכול לחרוץ את גורל העסק לכליה.

כך, שהפיכתה של פייסבוק לרשת פייסבוט (רשת רובוטים) יכולה בהחלט לחרוץ גורלות עסקיים וכמו שהזכרנו בעבר להפוך למלכודת דבש טובענית לעסק הקטן.

אם כן, קיימת סיבה אמיתית לדעיכת הערך הדרמטית של פייסבוק ולאחר ההנפקה הגדולה בבורסה - הרשת החברתית כושלת בהצגת תשתית יעילה וכלכלית עבור עסקים לפרסום ובכך שומטת את בסיס הערך המרכזי לקיומה הכלכלי ("We generate a substantial majority of our revenue from advertising." הודעת SEC).